PORTFOLIO
oraz

 Audioteka.pl
TWÓRCY AUDIOBOOKA:

Producent: BATMACHINA Anna Janik
Autor powieści: Sławek Michorzewski
Lektor: Janusz Chabior
Projekt okładki: Wojciech Kliczka
NASI PARTNERZY:


ROCK RADIO
eKulturalni.pl

LEGALNA KULTURA

ECHO DNIA
FUNDACJA ZERO BARIER
INFOSTAR

O AUTORZE
Sławek Michorzewski - pisarz, współpracownik Gazety Wyborczej, w której prowadził do roku 2013 rubrykę pod tytułem „Ale cyrk”. Autor takich książek jak ,,Wspulnicy’’, ,,Opowiadania bez puenty’’
Twórczość Michorzewskiego skierowana jest do osób z poczuciem humoru i dystansem do otaczającej rzeczywistości.
Prozy Michorzewskiego nie daje się sklasyfikować w jednym gatunku literackim. Jego teksty zawierają dużą dawkę absurdu, elementów komediowych i kryminalnych.Tak o Sławku Michorzewskim i jego twórczości wypowiada się pisarz Dariusz Lebioda:
„…Michorzewski wypracował sobie formułę prozy bez ograniczeń stylistycznych, swobodnie podążającej do kolejnych zdarzeń i sytuacji. Ale elementem dystansującym autora od świata jest ironia, która nieustannie pojawia się w interakcjach i opisach. Największą wartością jest tutaj dialog, prowadzony językiem powszechnie używanym, a więc pełnym przekleństw i wulgaryzmów, ale mającym też niezwykłą dynamikę. Można by niektóre partie tej książki porównywać z Wojną polsko-ruską… Masłowskiej, można by wskazywać innych, starszych antenatów, ale przecież wyrazista jest tutaj też oryginalność autorska, umiejętność zawiązywania wątków i dowcipnego puentowania zachowań bohaterów…”.
ALE - CYRK!!!

Lektorem jest aktor Janusz Chabior.Karierę rozpoczął w Teatrze Dramatycznym w Legnicy (1991-1999), następnie grał w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (1999-2006). Od 2006 roku aktor gra w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. W 2004 roku zagrał wielokrotnie nagradzaną rolę Wiktora w Made in Poland Przemysława Wojcieszka.


NAGRODY:

2010 - 35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - nagroda za     drugoplanową rolę męską w filmie "Made in Poland" w reż. Przemysława Wojcieszka.2005 - Kalisz - nagroda za rolę Wiktora w przedstawieniu "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka na XLV Festiwalu Sztuki Aktorskiej

2005 - Warszawa - nagroda za rolę Wiktora w przedstawieniu "Made in Poland" na XI Ogólnopolskim Konkursie Na Wystawienie Sztuki Wsółczesnej

2005 - Złota Iglica za rolę Wiktora w "Made in Poland"

2005 - Bydgoszcz - nagroda aktorska za rolę Wiktora w "Made in Poland" na IV Festiwalu Prapremier

2005 - Zabrze - nagroda główna za rolę Wiktora w "Made in Poland" na V Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona"

2004 - Bydgoszcz - wyróżnienie za rolę Rufusa w przedstawieniu "Szaweł" na III Festiwalu PrapremierO KSIĄŻCE

„Cyrk“ to czarna komedia kryminalna, której akcja mknie z prędkością sportowego motocykla, gdzie absurd goni absurd, a dynamizm rozpiera wyznaczone ramy.
W powieści Michorzewskiego jest wszystko, co być powinno –
wartka akcja, wyraziście nakreślone postaci, fabuła, która momentami rozmywa się i komplikuje, ale za każdym razem wraca na swoje tory i dopełnia wcześniejsze wątki.
„Cyrk“ jest kpiną z nadętej państwowości i jej mechanizmów, to także ironiczny obraz przełomu wieków i komicznych postaci, które pragną być kimś wielkim,
a kończą jako pensjonariusze domów wariatów albo dogorywają na pograniczu jakichś struktur społecznych. Autor przypomina, że życie człowieka tyleż jest wzniosłe, co błazeńskie, a kolejne plany, akcje, marzenia, mogą w jednej chwili pęknąć jak bańka mydlana.


* * *Jest tak nieopisywalnie odchylona, że momentami nie mieści się w głowie i zaczyna raczkować po powierzchni włosów ;) Zakończenie nieoczekiwane, nawet jak pod koniec wydaje się, że wszystko wiemy, to Sławek boleśnie udowadnia, że jednak nie i na koniec funduje opadnięcie szczęki.


Podczas czytania salwy śmiechu zalewają organizm niemal nieustannymi falami. Wciąga, czyta się szybko, interesuje.

W tej fali humoru nie rażą również obficie występujące inwektywy, które wyjątkowo do tego typu twórczości pasują!

Polecam serdecznie :)

Recenzja pochodzi ze strony:
                                             

                                 * * *Ciężko stworzyć dobrą czarną komedię, stąd tak mało tego typu pozycji jest na rynku literackim. Jednak Sławek Michorzewski znów udowadnia, że Polak potrafi.


Na początku autor ostrzega przed lekturą i słusznie, bo „Cyrk” to książka, w której absurd goni absurd i nie każdemu może się to podobać. Fabuła powieści jest wielowątkowa i bogata w różnorodność postaci, przez co czytelnik gubi się i błądzi od nadmiaru informacji. Kiedy już zaczyna przyzwyczajać się do narzuconego mu tempa i powoli ogarnia przedstawianą mu historię następuje nagły zwrot akcji i czytelnik ponownie zostaje wpuszczony w maliny. Oj nie ma łatwo...

Oryginalni bohaterowie, barwny język, szereg tragicznych, a zarazem jakże komicznych sytuacji, wszystko to składa się na przyjemną i lekką lekturę.

A tak na marginesie, świetny byłby z tego materiał na film.


Recenzja pochodzi ze strony: * * *Wybitna .


Niesamowita konstrukcja wątków .

Jestem pod wielkim wrażeniem . Uwielbiam takie pozycje .


Recenzja pochodzi ze strony: